Archives

Partenerul italian IIS VOLTERRA ELIA

Istitutul de Istruzione Superiore „Volterra-Elia” – Ancona este situat într-o zonă puternic industrializată . A fost fondată în anul universitar 1960/61 și numită IstitutoTecnico Industriale „Vito Volterra”, prin amalgamare cu Istituto Tecnico Industriale Libero (fondat în 1948), care a făcut parte inițial din Institutul Profesionale Statale per fiecare industrie e Artigianato din Ancona. Inițial au fost doar specializări în inginerie mecanică și electrică, cursuri în Inginerie Electronică, Chimie și Știința Calculatoarelor fiind adăugate la curriculum la o dată ulterioară. În anul universitar 1969/70, un curs de seară pentru adulții ocupați a fost înființat. Școala și-a extins pregătirea educațională prin încorporarea inițiativelor experimentale precum Liceo Scientifico Tecnologico și proiectul Sirio, care a înlocuit cursul de seară pentru adulți. Mai mult, din 2000-2001 a găzduit Centrul Permanent din Ancona pentru educația adulților. În 2009/2010 școala a fuzionat cu Istituto Tecnico Nautico Statale „Antonio Elia” pentru a deveni Institutul de Istorie Superiore „Volterra-Elia”. Școala este ferm angajată să ofere un curriculum care duce în mod firesc la ocuparea forței de muncă, proiectat în mod adecvat pentru a satisface nevoile viitorilor angajatori ai studenților săi. În consecință, în 1992/93 a fost realizat un studiu de analiză a postului împreună cu cercetătorii de la Universitatea din Ancona. Același sondaj a fost repetat în 1998/99 și un al treilea sondaj este în curs de desfășurare și va continua să fie repetat la fiecare cinci ani. De asemenea, s-a dovedit de neprețuit în planificarea cursurilor post-absolvire și din 1995, în crearea de proiecte de tranziție cu școli medii, cercetări de acest fel au servit și ca punct de referință în introducerea a numeroase activități pastorale pentru studenți și familiile acestora.

 I.F.T.S. cursuri (învățământ și formare profesională superioară), care au început pentru prima dată în 1998; de fapt este membru al Fundației ITS (Institutul Tehnic Superior) și organizează cursuri pentru Project Leader pentru aplicații nautice și mecanice. Toate aceste proiecte sunt proiectate să implice tineri înainte, în timpul și dincolo de cariera lor școlară. Reforma sistemului școlar înseamnă că școlile pot oferi acum cursuri de diplomă de educație tehnică în următoarele specializări: • MECANICA, MECATRONICA ȘI ENERGIA • ELECTRONICA ȘIINGINERIE ELECTRICĂ • ȘTIINȚĂ DE COMPUTER ȘI TELECOMUNICĂRI • CHIMIE, BIOTECNOLOGIE ȘI ȘTIINȚĂ A MATERIALELOR • TRASPORT ȘI LOGISTICĂ • LICEO SCIENTIFICO (OPȚIUNEA ȘTIINȚELOR APLICATE)

https://www.iisve.it/pvw/app/ANII0010/pvw_sito.php